Ezek a derékfájdalom leggyakoribb kiváltó okai

derékfájás k

A derékfájást szokás lumbágónak is nevezni, de nem mindig ez a betegség okozza a fájdalmat. A gyakori derékfájdalom hátterében egyebek mellett olyan tényezők állnak, mint a kényszertartások, a nem megfelelő munkahelyi körülmények és a késői kezelés. A működésbeli elváltozások (például amikor az izomerő kiegyensúlyozatlansága miatt nem tudjuk teljesen kihúzni magunkat), a kényszertartások előbb-utóbb túlterhelik a gerincet. Ha ez évekig fennáll, nagy valószínűséggel kialakulnak krónikus kopások, porckorongkárosodások és más, tartós problémák. Vagyis mindenképpen orvoshoz kellene fordulnia annak, aki nem sérülésből eredő fájdalmat, mozgásbeszűkülést tapasztal. (Természetesen ez esetben is érdemes segítséget kérni, de a sérülés nyilván más jellegű kezelést igényel.) Csak szakszerű segítséggel védhetők ki a tartós elváltozások!

A leggyakrabban jelentkező problémát, vagyis a derékfájást magát valóban szokás lumbágónak is nevezni. Ez az a fajta fájdalom, amely hevességével hívja fel magára a figyelmet, és amelynek kapcsán szinte minden mozdulatnál belenyilall a deréktájba a gyötrő érzés. A lumbágó okai a gerincet mozgató és összetartó izomzat, kötő- és támasztószövetek mikrosérülései, amelynek következtében steril gyulladás alakul ki. Pontosabb okát az esetek háromnegyed részében nem sikerül kideríteni, de az bizonyos, hogy nincsenek olyan idegrendszeri tünetei, mint például a porckorongsérvnek. Kezelésének célja a fájdalom, az izomfeszülés oldása és a gyulladás csökkentése. A különböző borogatások mellett szteroi0 injekció és nem szteroid gyulladás-gátlók is beválhatnak. 

A leggyakoribb okok 

• Izomfeszülés: az egyre erősödő derékfájdalom többnyire izomeredetű. Ha a gerinccsigolyák kimozdulnak a helyes, szimmetrikus állapotukból, a szervezet automatikusan megpróbálja korrigálni ezt. Ilyenkor a csigolyák melletti izomkötegek állandóan azon dolgoznak, hogy görcsös feszítéssel megfelelő pozíciójukban tartsák a csigolyákat. Ez a feszülés pedig viszonylag rövid idő alatt is derékfájáshoz vezet. 

• Porckopás: a porckopás az ízületeket borító porc elvékonyodásának, töredezetté válásának folyamata, amely általában lassan alakul ki, és bár egyes esetekben nem okoz tüneteket, leggyakrabban fájdalommal és/vagy mozgáskorlátozottsággal jár, és ez lehet a reggeli merevség oka is. A panaszok fokozódhatnak terhelést követően vagy az időjárás változásakor is. 

• Porckorongsérv: a porckorongsérv ritkább, de a legsúlyosabb derékfájást kiváltó betegségek egyike. Ha a porckorong elveszíti tartását és kitüremkedik, azaz nyomás alá helyezi a gerincből kilépő idegeket, az komoly fájdalmat okozhat a derékban, amennyiben az ágyéki gerincszakasz érintett. 

• Isiász: a derékfájás okozója lehet isiász (ülőidegzsába) is. Ez a gerincsérvnek az a formája, amikor a porckorong az ülőideget nyomja. A farpofákba és az alsó végtagba kisugárzó fájdalom jellemzi, egyéb tünetek kíséretében. 

Kezelés 

Az első lépés természetesen a pontos diagnózis felállítása, amelyben a panaszok megismerésén és a fizikális vizsgálaton túl számos képalkotó eljárás is segítségünkre lehet. A fájdalom és a mozgáskorlátozottság keletkezésekor a legfontosabb a pihentetés, a derék tehermentesítése. Ezt fekvő helyzetben kell megtenni, a lábakat felpolcolva.

A fájdalom leggyorsabban helyi célzott injekcióval csökkenthető, amelynek szteroidtartalma enyhíti a gyulladást. Később szóba jöhetnek olyan természetes fájdalomcsillapító módszerek, amelyek a szervezet öngyógyító folyamatainak felhasználásával fejtik ki a hatásukat. Ilyen lehet a hiarulonsav-injekció, az orvosikollagén- terápia, a lökéshullám- kezelés. Különösen fontos ilyenkor a törzs tartóizmainak, a hát- és a hasizomnak az erősítése – ebben hatalmas segítséget jelent a szakorvosi diagnózisra épülő, gyógytornász által felépített mozgásprogram. 

Megelőzés 

A betegségből vagy strukturális eltérésből eredő deréktáji fájdalmat nem lehet megelőzni, a sérülések azonban elkerülhetők. 

Az alábbi tanácsok megfogadásával sokat tehet a derékfájás megelőzésére: 

• normalizálja testsúlyát; 
• erősítse hasizmait; 

A gyakorlatokat óvatosan, a lábait terhelve végezze, a mozdulatot ne derékból indítsa, és emelés közben próbálja egyenesen tartani a törzsét. 

Háton alvás térdtámasszal 

Ez a legegészségesebb pozíció a hát szempontjából, mivel egyenletesen oszlik el a súly a test felszínén, egyik testrészt sem érinti nagyobb nyomás. Ha egy megfelelő (nem túl magas, esetleg anatómiai) párnával megtámasztjuk a nyakunkat és a fejünket, és a térdünk alá is helyezünk egy kispárnát, fenntarthatjuk a gerinc természetes görbületét. 

Háton alvás megemelt támlával 

A kifejezetten magasan megtámasztott háton alvás előnyös lehet a csigolyacsuszamlás miatt derékfájdalommal élő pácienseknek. Érdemes átgondolni egy emelhető háttámlájú ágy beszerzését.

Oldalt alvás térdek közti kitámasztással

Sokan szeretnek az oldalukon aludni, de így könnyen kikerülhet a gerinc az ideális pozícióból, nagyobb teher hárulhat a derékra. Egy kis korrekcióval ez azonban kiküszöbölhető: ha egy vékony párnát helyezünk a térdeink közé, az megemeli a csípőt és a lábszárak felső részét, visszaállítja a helyes tartást. 

Magzatpozíció 

Porckorongsérv esetén sokaknak az összegömbölyödő magzatpozíció a legkényelmesebb, hiszen az oldalfekvésben felhúzott térdek csökkentik a gerinc hajlását és segítenek az ízületek nyitásában. 

Hason fekvés támasszal a has alatt

A hason fekvés általában nem tesz jót a gerincnek, de ha valaki csak így tud aludni, érdemes egy vékony párnát tennie a hasa alá, ami megemeli a csípőt. Az is megterhelheti a nyakat, a vállat, a hátat, ha oldalt fordítjuk a fejünket hason fekve. Ezt elkerülendő, próbáljunk arccal lefelé feküdni. Ehhez tegyünk egy keményebb párnát vagy összecsavart törölközőt a homlokunk alá, így levegőt is kapunk. 

Ha nem tud aludni...

A nem megfelelő minőségű matrac és párna, illetve a helytelen alvási testhelyzetek azért fokozhatják a derékfájdalmat, mert szükségtelen nyomást terhelhetnek a nyakra, a csípőre, a hátra. A legfontosabb cél, hogy próbáljuk fenntartani a gerinc természetes görbületét. Biztosítani kell a testrészek megfelelő szögben való illeszkedését és a hát megtámasztását, amire az egyik legmegfelelőbb póz a háton alvás. Ez azonban nem mindenki számára kényelmes, és például a horkolást is elősegítheti.

(egeszsegkalauz)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?